Priopćenja

Eksponati iz Domovinskog rata donirani nepostojećem muzeju!

Splitsko brodogradilište dalo je ogroman doprinos u obrani domovine proizvodnjom raznog naoružanja i opreme.

Objavljeno: 30.01.2024.

Povodom obilježavanja godišnjice osnutka 114. brigade (1. lipnja), poznatijeg kao “Škorpioni”, nastale iz “Škverskog bataljuna”, otvorilo se novo pitanje. Naime, u studenome 2016. godine Uprava “Brodosplita” prihvatila je zamolbu Grada Splita i odobrila donaciju 116 predmeta iz Domovinskog rata i 42 fotografije iz postava Muzeja “Brodosplit”, radi realizacije postava Muzeja Domovinskog rata u Splitu.

Danas, osam godina nakon donacije, eksponati i dalje stoje pohranjeni u skladištu bivšeg "Montera", gdje je adresa Muzeja Domovinskog rata u Splitu. I koji je zatvoren za javnost, dok se muzej u škveru povremeno otvara za terenske nastave i posjete učenika i studenata. I tijekom manifestacije Noć muzeja. Prije pandemije koronavirusa, muzej brodogradilišta privukao je više od 2000 posjetitelja, no nažalost, eksponati oružja donirani nepostojećem muzeju nisu bili dostupni za razgledavanje.

Pisali su škverani ravnatelju nepostojećeg muzeja da im se ustupi samo dio eksponata, ne svih 116, koliko ih je donirano (mnogo je duplikata) dok se pravi Muzej Domovinskog rata ne otvori, jer ih klijenti znaju pitati za taj postav, ali se ravnatelj nepostojećeg muzeja oglušio na njihove molbe, kratko navevši da su donirani predmeti koji se vode pod zbirkom “Brodosplit” izloženi kao dio postava na prijavljenoj muzejskoj adresi, na Poljičkoj cesti 39.

Proizvodnja ručnih bombi, mina, raketa, bacača, granata, oklopnih vozila i raznih dijelova naoružanja, bez kojih se nije moglo u želji da se obrani i stvori država, posebna je povijesna građa za lokalno stanovništvo, ali svakako i za strane goste i poslovne partnere. Stoga je potpuno neshvatljiva odluka ravnatelja Muzeja Domovinskog rata u Splitu da privremeno vrati dio eksponata u Muzej “Brodosplit”, koji se ipak otvara za Noć muzeja i kod posjeta učenika i studenata.

Spomenutih eksponata više nema jer su donirani Muzeju Domovinskog rata u Splitu. Svi eksponati iz postava Muzeja “Brodosplit”, prema ugovoru o donaciji, ustupljeni su primatelju donacije radi njihove obrade i upisa u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske te su potom trebali biti ponovno vraćeni u prostor Muzeja “Brodosplit”, sve do izgradnje i konačne realizacije Muzeja Domovinskog rata u Splitu.

Osim u ljudstvu, splitsko brodogradilište dalo je ogroman doprinos u obrani domovine i namjenskom proizvodnjom raznog naoružanja i opreme, poput serije oklopnih transportera i oklopnog vlaka, koja je počela u travnju 1991. godine. Bilo je jasno da se sprema krvava agresija na Hrvatsku, pa je u najvećoj tajnosti u “Brodosplitu” formiran tim koji je radio na konstruiranju i proizvodnji naoružanja za Zbor narodne garde. Tim je imao kodni naziv “PGB”, što su prva slova imena dvaju inženjera strojarstva i jednog pirotehničara. Bez obzira na činjenicu da je “Brodosplit” bio najveći pogon po količini raspoloživog strojnog parka i metalnog materijala za izradu minsko-eksplozivnih sredstava na širem splitskom području, pred njima se nalazio golem izazov.

Trebalo je “iz ničega” konstruirati i čim prije proizvesti što veću količinu naoružanja za vojsku dragovoljaca, koji su bili spremni za obranu domovine. Nakon rata dio naoružanja postao je stalni postav Muzeja brodogradilišta, pa je, osim oružja i opreme, sačuvana sva dokumentacija o svim sredstvima namjenske proizvodnje, kao i prazni onesposobljeni primjerci minsko-eksplozivnih sredstava i oružja.

Muzej “Brodosplit” je inicijativom Udruge veterana Domovinskog rata “Brodosplit” 1999. godine dobio građu koja je nijemi svjedok stvaranja hrvatske države i težnje običnog čovjeka da napravi nešto čime će moći stati na branik svoje države. Članovi Udruge prikupili su prazne primjerke bombi, mina, granata, bacača i raketa koji su od rata stajali po halama “Brodosplita”, i o vlastitu trošku ih restaurirali da se sačuvaju od propadanja te su uz dokumentaciju bili izloženi u Muzeju.

Podsjećamo na to da zbirka oružja iz Domovinskog rata, rađenog u “Brodosplitu”, ima iznimnu edukativnu vrijednost i važnost za noviju hrvatsku povijest, te povijesni značaj proizvodnje naoružanja i opreme izrađenog u “Brodosplitu” za potrebe naoružanja Hrvatske vojske u obrani mlade Republike Hrvatske.

Nakon oslobađanja Divulja “Brodosplit” je dobio ogromne količine trotila u šipkama koje su izvađene ispod piste na Divuljama te je PGB tim konstruirao napravu za lijevanje dva tipa trotilskih metaka (za PGB-02 i PGB-03) te su oni lijevani u “Jugovinilu” pomoću naprave za lijevanje izrađene u “Brodosplitu” i kalupa za oba tipa trotilskih metaka. Osim tog alata, u “Brodosplitu” je konstruiran alat za brzu montažu opruga i udarnih igli na “Cetinkine” upaljače te naprava za laboraciju detonatorskih kapsula na usporače za ručne bombe.

Tu su i odskočne mine s antikorozivnim kućištem PGB X 01 (s jednim eksplozivnim uloškom), PGB X 02 (s dva eksplozivna uloška) te PGB X 05, koja je sadržavala pet eksplozivnih uložaka koji su u razmaku od sekunde do dvije usporenja po aktiviranju iskakali iz tijela mine i detonirali.

U “Brodosplitu” je konstruirano i deset različitih tipova prigušivača za snajpersko i automatsko oružje. Također, u “Brodosplitu” je izrađeno ukupno 14 oklopnih transportera na samom početku rata, kao i oklopljeni vlak koji se danas nalazi na pruzi u Kopilici, gdje se ne obnavlja, nego jednostavno propada. U “Brodosplitu” je rađen i MOL s raketama RBS-15 po nacrtima koje im je poslao PCE. U kooperaciji s “Imostrojem”, “Brodosplit” je razvio dimnu kutiju za dimne bacače na kupoli tenka M-84.

Rađeni su popravci na “Pinzgauerima” oštećenima u borbama, nosači za optiku za snajpersku pušku, nišanske sprave na samom početku rata za MB 60 mm, kad ih je nedostajalo na terenu oko Splita, bombobacač montiran na TAM-ić, te nosač za Browninge koji su montirani na tenkove T-55 koje je dobila 4. gardijska brigada. Ponovimo za kraj – eksponati i dalje i leže u skladištu bivšeg “Montera”, gdje se nalazi adresa Muzeja Domovinskog rata u Splitu.

Zahvaljujući neumornom bivšem djelatniku i veteranu “Brodosplita” Borisu Biliću, svi eksponati, koje je sve on osobno konstruirao, i čije nacrte ima u originalu, korišteni su u Domovinskom ratu, te su snimljeni na njegovoj videosnimci 1999. godine, a sada su tu kao spomen na dane ponosa i slave.

Povratak

Ova web stranica radi boljeg rada i poboljšane funkcionalnosti koristi kolačiće (eng. cookies) i slične tehnologije. Ako nastavite s pregledom stranice, smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom. Više informacija »